CLAOXYLON GLANDULOSUM Boivin ex Baill.

Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Claoxylon glandulosum
Rozšíření: Endemit ostrovů Réunion a Mauricius v Indickém oceánu. Do rodu Claoxylon náleží více než 100 druhů, které jsou rozšířeny od Madagaskaru přes Indii až do Indočíny a Austrálie; v Oceánii zasahují až na Havaj.
Ekologie: Roste ve vlhkých deštných až mlžných lesích v nadmořské výšce (150–)800–1900(–2000) m, na úživných sopečných půdách.
Claoxylon glandulosum
Popis: Stálezelený dvoudomý keř nebo malý stromek vysoký až 6 m; borka je světle žlutohnědá. Listy jsou střídavé, řapíkaté, obvejčité, lysé, na bázi klínovité, drobně pilovité, na vrcholu špičaté, s vyniklou střední žilkou; palisty jsou nepatrné. Květenství je latovité, úžlabní; samčí květy podpírá 5–10 široce vejčitých nebo trojúhelníkovitých, někdy trojzubých listenů; kališní lístky jsou obvykle 3, zelené, volné, koruna chybí; tyčinek je 30–40, pistillodium chybí; pod samičími květy je listenů méně než pod samčími, kalich je rovněž volný, trojpouzdrý semeník vyčnívá ze zeleného kalicha. Plody jsou zaobleně trojboké tobolky; semena jsou černohnědá, s oranžovým masíčkem.
Claoxylon glandulosum
Claoxylon glandulosum
Claoxylon glandulosum
Fotografováno dne 11. 9. 2009 (Réunion, Cirque de Mafate).